Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Początek dla Kinga. Trefl musi gonić
sobota, 01 czerwca 2024 10:19
Początek dla Kinga. Trefl musi gonić
Ruszyły mecze finałowe o Mistrzostwo Polski w koszykówce. W
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zmarł prof. Karol Modzelewski

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 06:53

W niedzielę 28 kwietnia br. zmarł prof. Karol Modzelewski, współtwórca koncepcji jednej „Solidarności” jako ogólnopolskiego związku zawodowego i autor idei nazwy Związku „Solidarność”, ojciec duchowy opozycji anty PRL-owskiej o rodowodzie trockistowsko- syndykalistycznym, znakomity mediewista, w 1981 roku internowany w Strzebielinku.


Po profesorze Chrzanowskim, mecenasie Olszewskim, odchodzi kolejny bohater, niekłamana Legenda (jakże często dziś termin ten jest nadużywany tak, że ociera się o groteskę, ale nie w jego przypadku).


To m.in. za jego sprawą w 1980 roku postanowiono, że Związek nasz będzie stosował Statut, autorstwa prof. Wiesława Chrzanowskiego (przy współpracy mec. Jana Olszewskiego), z jego nazwą autorstwa Karola Modzelewskiego. Był też rzecznikiem prasowym NSZZ „S”.
Karol Modzelewski był jednym z bohaterów Marca 68. Jednak marcowy ferment z 1968 roku miał źródło trzy lata wcześniej w tzw. „Liście do członków Partii”.


Otóż 27 listopada 1964 roku Karol Modzelewski i Jacek Kuroń skrytykowali w tekście o charakterze analityczno-programowym PZPR, ale z pozycji lewicowej, czyli trockistowskiej. Po owym liście zostali, decyzją Komitetu Uczelnianego PZPR przy UW, wykluczeni z szeregów partii, a Karol Modzelewski został decyzją Komitetu Uczelnianego ZMS usunięty też z organizacji młodzieżowej.


Marzec’68 stał się mitem założycielskim dla środowiska opozycji demokratycznej wobec systemu PRL, wywodzącej się z rewizjonizmu marksistowskiego, jak Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Adam Michnik czy Seweryn Blumsztajn.


Tocząca się wówczas rozgrywka w aparacie władzy, echo 1956 roku i ówczesnego konfliktu frakcji „Puławy” – „Natolin”, która starała się ów bunt politycznie zagospodarować, dla setek studentów zakończyły się życiowym dramatem – relegowaniem ze studiów, wcieleniem do wojska, represjami i koniecznością emigracji. Dla Modzelewskiego zaś wyrokiem trzech i pół roku więzienia. Na wolność wyszedł w 1971 r. W czasie gierkowskiej odwilży podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Tam też uzyskał stopień doktora.


W latach 70 był pod lupą SB, ale za kraty trafił znów tyle, że w Strzebielinku 13 grudnia 1981 roku. Po obradach Krajówki w Gdańsku wygarnięto go w Sopocie i przewieziono do ośrodka odosobnienia nieopodal Gniewina.


W 1982 r. postawiono mu zarzuty próby obalenia ustroju państwa. Modzelewski wyszedł z więzienia na mocy amnestii 22 lipca 1984 roku.
Nim nastał stan wojenny i fala represji to się stało m.in. dzięki niemu po raz pierwszy w historii bloku wschodniego, powstał związek zawodowy, który był niezależny od rządzącej partii komunistycznej.


17 września 1980 r. powstał NSZZ „Solidarność” w kształcie który znamy, jako jeden ogólnopolski niezależny związek zawodowy.
13 września 1980 r. Prezydium MKZ NSZZ w Gdańsku postanowił o podjęciu prac nad statutem związku. W kraju istniało już 16 regionalnych organizacji związkowych. Niezależny ruch związkowy objął wówczas już 3,5 tys. zakładów i 3 mln pracowników.


17 września 1980 r. podczas zjazdu przedstawicieli wszystkich regionalnych MKZ-ów zdecydowano o powołaniu jednej organizacji związkowej obejmującej cały kraj i program do I Kongresu NSZZ.


Modzelewski urodził się w 1937 r. w Moskwie jako Cyryl Budniewicz w rodzinie polskich działaczy komunistycznych. Jego ojciec został wnet aresztowany i skazany na wieloletnie zesłanie do GUŁagu. Karol przyjął potem nazwisko swojego ojczyma - Zygmunta Modzelewskiego, ministra spraw zagranicznych na przełomie lat 40. i 50.


Karol Modzelewski był też profesorem nauk humanistycznych. Jako historyk specjalizował się w średniowieczu. W 1989 r. uzyskał mandat senatora. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, kawalerem Orderu Orła Białego i laureatem literackiej nagrody Nike.


W wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany senatorem z województwa wrocławskiego z ramienia opozycyjnego Komitetu Obywatelskiego. W późniejszych latach tworzył ugrupowania Solidarność Pracy i Unię Pracy.


W 1990 r. Modzelewski otrzymał tytuł naukowy profesora i wykładał historię na Uniwersytecie Wrocławskim.

ASG


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież