Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Danka Jarzyńska - gdańska rzeźbiarka nagrodzona w Paryżu

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 czerwca 2017 16:35

W Paryżu ogłoszono wyniki Międzynarodowego Konkursu NanoArt im. Tadeusza Malińskiego, polskiego uczonego, eksperta medycyny, chemii, farmakologii, pioniera nanomedycyny. III edycja konkursu organizowanego przez paryską Galerię Roi Doré, znanej z organizacji w 2014 roku słynnej wystawy Jana Lebensteina, zakończyła się wielkim sukcesem artystów z Gdańska. III nagrodę zdobyła rzeźbiarka z Gdańska, absolwentka gdańskiej ASP - Danka Jarzyńska, studentka prof. Wojciecha Sęczawy, a wyróżnienie Bartłomiej Błażejowski z Gdyni - wiceprezes Zarządu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W finałowym etapie konkursu swoją prace prezentował jeszcze jeden gdańszczanin, rzeźbiarz na stałe mieszkający w Paryżu Witek Pyzik. Danka Jarzyńska jest autorka projektu nagrody „Bursztynowy Obiektyw”, przyznawanej przez Radę Programową TVP Gdańsk, dla najlepszego jej dziennikarza. Z laureatką trzeciej nagrody Konkursu NanoArt im. Tadeusza Malińskiego, Danką Jarzyńską rozmawia Stanisław Seyfried.



Konkurs organizowany jest przez Galerię Roi Doré mieszczącą się przy 6, rue Sainte Anastase w Paryżu w sąsiedztwie Muzeum Picassa. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ambasady RP w Paryżu, Ohio University (USA), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata w Warszawie. Prof. Tadeusz Maliński jest światowej sławy ekspertem z zakresu medycyny, farmakologii i chemii, pionierem nanomedycyny dwukrotnie nominowanym do Nagrody Nobla. Międzynarodowy konkurs wpisuje się w wielowiekową tradycję związków między sztuką a nauką. Do tegorocznej, trzeciej edycji swoje prace zgłosiło 80 artystów z 7 krajów. Ich zadaniem było stworzenie w dowolnej technice prac nadających nowy wymiar samemu pojęciu NanoArt, łącząc w sobie tak „Nano” - naukę w szerokim znaczeniu tego słowa, jak i „Art” - sztukę w klasycznym rozumieniu, czyli dzieła o znaczącej wartości estetycznej i intelektualnej. Do finału przeszło ok. 40 prac, które złożyły się na wystawę prezentowaną obecnie w galerii. 24 czerwca miał miejsce wernisaż, podczas którego ogłoszono nazwiska laureatów:

I ARTUR MAJKA od wielu lat mieszka i tworzy w Paryżu
II FABIEN YVON Francuz urodzony w Oregonie
III DANKA JARZYŃSKA rzeźbiarka z Wyspy Sobieszewskiej

wyróżnienie otrzymał BARTŁOMIEJ BŁAŻEJOWSKI  z Gdyni

- Przygotowanie tej skomplikowanej pracy musiało przy tak nowatorskim i tajemniczo brzmiącym temacie być trudne?
Danka Jarzyńska: Na konkurs NanoArt przygotowałam rzeźbę Hemocytometre. Hemocytometr to szkło mikroskopowe. Zainspirowana tym podstawowym narzędziem służącym do badań oraz pięknem polskiego granitu, w kamiennej bryle wyrzeźbiłam prostokąt o wymiarach 76x26mm (wymiary podstawowego szkła mikroskopowego) i umieściłam w nim stalową płytkę pokrytą laserowym reliefem, będącym wizualną interpretacją nanocząsteczek. Bryłę umieściłam na podstawie ze stali nierdzewnej – nawiązującej do estetyki stołów laboratoryjnych.


alt

Danka Jarzyńska w Paryżu - Cathedrale Notre-Dam



alt



- Jakie znaczenie dla twojej twórczości może mieć ta nagroda, niewątpliwie dająca pewność wyboru przez Ciebie artystycznej drogi?
Danka Jarzyńska: Udział w konkursie dał mi przede wszystkim nieco wiedzy w dziedzinie dla mnie dotychczas abstrakcyjnej – nanotechnologii – i dużo radości w zmierzeniu z tym tematem. To było jak przeniesienie w „chmury” przy jednoczesnym stąpaniu mocno po ziemi (poszukiwaniu odpowiedniego granitu). Od uczestników konkursu wymagane było posiadanie strony internetowej dotyczącej ich twórczości. Udział w tym konkursie zmobilizował mnie do jej stworzenia www.dankajarzynska.pl w czym pomógł mi Michał Urbański, któremu korzystając z okazji chciałabym podziękować.

Gdy poinformowano mnie, że moja rzeźba została zakwalifikowana do finału konkursu czułam się szczęśliwa i dowartościowana. Dzięki Stypendium Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska i prywatnemu sponsorowi – bardzo dziękuję – okazało się że zobaczę swoją rzeźbę w paryskiej galerii. Decyzja jury to dla mnie miłe zaskoczenie i wielka radość. Ten sukces jest ważny i mobilizujący, choć nie sądzę aby miał zrewolucjonizować moje podejście do pracy twórczej.

Dzięki pobytowi w Paryżu poznałam świetnego człowieka, artystę Witolda Pyzika, który od 30 lat mieszka i tworzy w Paryżu. Co ciekawe, studia rzeźbiarskie kończył w Poznaniu, a wcześniej uczęszczał do gdyńskiego Liceum Plastycznego. Niezwykle ciepło wspominał swoją pedagog gdańską rzeźbiarkę panią Janinę Karaczewską. Nie zabrakło nam tematów do rozmowy.


alt

Danka Jarzyńska, Praca konkursowa - Hemocytometre, granit, 2017


alt

Wręczenie nagrody



- Wiem, że Twoje najbliższe plany bardzo mocno związane są z miejscem zamieszkania - Wyspą Sobieszewską
Danka Jarzyńska: Aktualnie najważniejszym dla mnie wyzwaniem jest organizacja I Pleneru Rzeźby w Granicie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska, który odbędzie się w terminie 17 września - 1 października 2017 na terenie Wyspy Sobieszewskiej w Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Ornitologów. Jako rzeźbiarka, a zarazem wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Wyspa Sobieszewska jestem koordynatorem i komisarzem tego przedsięwzięcia.

Gdańsk posiada bogatą tradycję rzeźbiarską, którą tworzyli nasi profesorowie Franciszek Duszeńko, Stanisław Horno-Popławski, Adam Smolana, Alfred Wiśniewski. To te postaci i ich świetni kontynuatorzy, swoją pracą dydaktyczną i twórczą utworzyli w Gdańsku bardzo istotny dla rzeźby polskiej ośrodek. Nie ma lepszego sposobu na wymianę doświadczeń i przekazywanie wiedzy niż wspólna praca, dlatego tak istotne są spotkania podczas plenerów twórczych. Planowany Cykl Plenerów Rzeźby w Granicie na Wyspie Sobieszewskiej jest w pewnym sensie kontynuacją tradycji Wdzydzkich Plenerów Rzeźby w Granicie, których niestrudzoną autorką w latach 1974–2012 jest Ewa Beyer-Formela. Przeniesienie tej imprezy na grunt Wyspy Sobieszewskiej, urzeczywistnia potrzebę realizowania wspomnianej powinności pokoleniowej będącej wyrazem szacunku dla dorobku gdańskich tradycji rzeźbiarskich.


alt

Danka Jarzyńska, Hemocytometre, granit, 2017



alt

Danka Jarzyńska


Cykl Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk Wyspa Sobieszewska będzie odnosił się do współdziałania człowieka z naturą. Wzajemnego poszanowania trudu, piękna i siły sprawczej. Naszym zamiarem (LOT -WS) jest też zwrócenie uwagi na potrzebę przemyślanych działań, aby chaotyczna urbanizacja przestrzeni Wyspy nie zakłóciła delikatnej struktury tutejszego środowiska.

- zdjęcia z archiwum Danki Jarzyńskiej


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież