Reklama
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 listopada 2011 14:18

altZ Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” o polskim patriotyzmie rozmawia Artur S. Górski



- NSZZ „Solidarność” jest związkiem zawodowym odwołującym się do tradycji narodowych i patriotycznych.  Na bramach zakładów od 1980 roku wisiały biało-czerwonej flagi.  Jak związkowiec, były komandos patrzy na Dzień Niepodległości?
Piotr Duda: To święto nie tylko tych, którzy odwołują się do dziedzictwa Sierpnia’80 i „Solidarności”. To jedno z nielicznych radosnych świąt. Może nawet za mało radośnie świętowane. Biało-czerwone akcenty, odwołanie się do symboli flagi to nie tylko dzień 11 listopada. Szacunek narodowym symbolom obowiązywać powinien każdego Polaka. Ten wolny od pracy dzień to czas spotkań, parad, wypoczynku, ale i refleksji. Szukamy więc też pomysłów na zaangażowanie ludzi młodych, tych do których można trafić dzięki paradzie, dzięki prezentacji medialnej, dzięki nauce o historii poprzez zabawę.


- Listopad nie sprzyja radosnemu świętowaniu. To pora roku dość ponura…
Piotr Duda: Czerwiec czy sierpień rzeczywiście bardziej sprzyjają radosnemu świętowaniu. Dlatego też wskazujemy na jeszcze jedną datę. 4 czerwca 1989 roku wróciliśmy do polskiej tradycji demokratycznej w częściowo wolnych wyborach. Uczyniliśmy wyłom w totalitarnej ścianie ale da nas początkiem nowej drogi ku niepodległości był 31 sierpnia 1980 roku. Tego dnia zaczęła się kilkuletnia droga do niepodległości. Dzięki Solidarności i międzynarodowej sytuacji na szczęście nie musieliśmy na nią długo czekać.    


- Czym dzisiaj, w czasach zjednoczenia Europy w Unię Europejską,  jest pojęcie „niepodległość”?
Piotr Duda: Nasza tradycja demokracji od XVI wieku to dowód, że my do Europy nie musieliśmy wchodzić. My w Europie byliśmy. Unia nie jest i nie może być jakąś alternatywą dla niepodległości. Na każdym kroku pokazujmy więc jakie mamy nie tylko karty historii, ale jaki potencjał w Polakach jest. Najpierw jesteśmy Polakami, a później Europejczykami. Nie zapominajmy więc o naszym wkładzie w dzieje kontynentu nie tylko 11 listopada.  





 Inne artykuły związane z:
wykop.pl
Powiązane artykuły:
Najnowsze artykuły:
Starsze artykuły:
 

Dodaj komentarz

Regulamin


Kod antysapmowy
Odśwież

Pogoda

Gdańsk

W większości bezchmurnie

Przeważnie pochmurno ale bez opadów.

Max: 18 °C

Min: 7 °C

Gdynia

W większości bezchmurnie

Przeważnie pochmurno ale bez opadów.

Max: 18 °C

Min: 7 °C

Sopot

W większości bezchmurnie

Przeważnie pochmurno ale bez opadów.

Max: 18 °C

Min: 7 °C

Słupsk

Zmienne zachmurzenie

Częściowe zachmurzenie i bez opadów.

Max: 19 °C

Min: 8 °C

Szczecin

Pochmurno

Pochmurno ale bez opadów.

Max: 21 °C

Min: 8 °C

Koszalin

W większości bezchmurnie

Przeważnie pochmurno ale bez opadów.

Max: 18 °C

Min: 9 °C

Elbląg

Bezchmurnie

Przeważnie słonecznie i bez opadów.

Max: 16 °C

Min: 8 °C

Wejherowo

W większości bezchmurnie

Przeważnie pochmurno ale bez opadów.

Max: 18 °C

Min: 7 °C

JoomlaWatch Stats 1.2.9 by Matej Koval