Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

XVII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2013

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 09 lipca 2013 15:36

Gdańsk przez cztery dni lipca świętował w ramach XVII Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2013.


Początkiem do rozpoczęcia imprezy było przekazanie na Targu Rybnym przez prezydenta Miasta Pawła Adamowicza, okazałego klucza do bram Gdańska Mikhailowi Novikovikowi, kapitanowi STS Kruzenshtern, największego żaglowca na tegorocznym zlocie. Następnie odbył się koncert działającego przy CWM ZHP w Gdyni Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.


alt


W ramach gdańskiej gościnności kapitanowie wszystkich jednostek, które przybyły do Gdańska wzięli udział w przygotowanym specjalnie dla nich przyjęciu w Dworze Artusa. Gości powitał mistrz i złoty medalista olimpijski, ambasador Miasta Gdańska do spraw Morskich, Prezes Fundacji Gdańskiej, Mateusz Kusznierewicz.


alt


Wieczór rozpoczął się polonezem i XVIII-wiecznym tańcem w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz całkowicie zaskoczonych propozycją wspólnego tańczenia kapitanów. Żeglarze wykazali się dużymi umiejętnościami tanecznymi, wcześniej jednak zostali praktycznie poinstruowani przez Amelię Klaven, historyka sztuki z Moskwy.


W dniach 4-7 lipca warto było wybrać się na Długie Pobrzeże, bo każdego dnia na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Program morskiego święta był w tym roku niezwykle bogaty i z pewnością każdy znalazł coś dla siebie. Jak choćby zwiedzanie obozu historycznego, skoki na bungee, pokazy i wieczorne koncerty w ramach festiwalu „Szanty pod Żurawiem”, czy rejsy po Zatoce Gdańskiej.


alt



Już po raz trzeci Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zorganizowało inscenizację historyczną pod nazwą „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście”. W tegorocznej edycji wielu zgromadzonych widzów mogło zobaczyć trzy galeony oraz dwustu rekonstruktorów z Czech, Litwy i Polski,  Fabuła inscenizacji oparta została na próbie wdarcia się brytyjskiego okrętu do opanowanego przez Francuzów i Polaków Gdańska, w celu przejęcia złota pozostawionego w grodzie przez Napoleona Bonaparte. Szyki pokrzyżowała Brytyjczykom Twierdza Wisłoujście. Podczas kontroli celnej załoga Twierdzy odkryła, że okręty pierwotnie płynące pod holenderską banderą, są tak naprawdę brytyjskie. Doszło do starcia pomiędzy załogą Twierdzy a okrętami nieprzyjaciela. Rozpoczęła się głośna strzelanina z karabinów i armat. Jak nam powiedział Adam Koperkiewicz, dyrektor muzeum, zużyto na tą morską bitwę ponad 60 kg dymiącego prochu. 


Po bitwie wiele osób, w tym głównie turystów, mogło przedostać się promem Wisłoujście na drugą stronę Motławy i odpłatnie zwiedzić Twierdzą Wisłoujście.


alt



Tego samego dnia 6 lipca w sobotę wieczorem odbyła się bitwa na wodach Motławy. Była to pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721). Był to prawdziwy spektakl, któremu towarzyszyła muzyka i komentarz na żywo wygłaszany przez Gdańskiego Korsarza Krzysztofa Kucharskiego.


Po zakończeniu pokazu, kiedy ucichły wystrzały, na Targu Rybnym ponownie rozbrzmiała muzyka szantowa, w programie koncert Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego i Wojciecha Staroniewicza. Następnie po zachodzie słońca widownia zamieniła się w kino plenerowe i rozpoczęła się nocna projekcja filmu pt. „Rejs” Marka Piwowskiego. Dzień wcześniej w piątek wyświetlono film „Generał Zaruski” Pawła Zbierskiego i wyprodukowany przez Fundację Gdańską „Johannes Hevelius Dantiscanus” Michała Juszczakiewicza, głównego organizatora festiwalu szantowego i filmowego.


alt


 
Na koniec czterodniowej morskiej imprezy, w niedzielę w samo południe, odbyła się parada, w której wzięło udział ponad sto pływających jednostek. Wzdłuż Długiego Pobrzeża i na Targu Rybnym ustawiły się tłumy widzów, którzy pozdrawiali przepływające tuż przed nimi liczne jachty, motorówki i żaglowce.


alt



Wszystkie goszczące na Baltic Sail Gdańsk 2013 jednostki ustawiły się w paradnym szyku przy Polskim Haku, by następnie jeden za drugim wyruszyć w kierunku Targu Rybnego. Na czele parady płynął strażacki holownik rozpryskując fontanny wody, a tuż za nim jednostka flagowa Gdańska – STS Generał Zaruski.


alt



Z największym aplauzem publiczności spotkało się wpłynięcie na Motławę holenderskiego trójmasztowca Minerva, który po raz pierwszy zawitał na gdańską imprezę. Ta 49-metrowa jednostka jako jedyna okazale zaprezentowała się podczas parady pod pełnymi żaglami. Widok rozpostartych białych żagli na tle budynku Filharmonii oraz Żurawia i sąsiadujących z nim budynków z pewnością szybko się nie powtórzy.


Holenderski trójmasztowiec Minerva. był jednym z największych żaglowców, jakie kiedykolwiek wpłynęły na Motławę. Został on zwodowany w Niemczech w 1935 r. pod nazwą “Uwe Ursula” jako statek towarowy o małym silniku. W latach sześćdziesiątych, by dostosować go do panującej na ówczesnym rynku sytuacji, zdemontowano maszty i wyposażono żaglowiec w większy silnik. Dwadzieścia lat później, po wycofaniu z użycia, jednostka została odnaleziona i odrestaurowana. Ponownie zamontowano trzy maszty i od tamtej pory służy jako żaglowiec pasażerski, zabierając jednorazowo na pokład sto dwadzieścia osób. Każdy rejs na pokładzie Minervy to prawdziwa żeglarska przygoda. Pasażerowie mają okazję przekonać się jak wygląda codziennie życie na pokładzie trójmasztowca, bo zapraszani są do zwiedzania, a nawet asystowania przy pracach załogi, tj. stawianiu i taklowaniu żagli.


alt



Podczas parady przy pięknej słonecznej pogodzie, licznych widzów zaskoczył również łotewski żaglowiec Libava - wzorowany na XVIII-wiecznych statkach. To z jego pokładu co rusz wystrzeliwano głośne salwy pożegnalne.


Podczas czterech dni trwania zlotu, żaglowce zabrały w rejsy po Zatoce Gdańskiej ponad dwa tysiące osób. Płynąc portowymi kanałami pasażerowie mieli okazję zobaczyć Gdańsk od strony wody oraz zacumowany przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte czteromasztowiec STS Kruzenshtern. Wielu chętnych mogło zwiedzić pokład jednego z trzech największych żaglowców świata oraz posłuchać jego bogatej historii, a także porozmawiać z załogą.


alt



W ramach Baltic Sail Gdańsk, jak co roku odbyły się także regaty Nord Cup. W rywalizacji rozegranej w dwudziestu dwóch klasach, wyłoniono Mistrzów Polski. Przyznano również nagrodę jachtu tygodnia, Bartkowi Makale i Łukaszowi Skrzyckiemu, którzy w najlepszym stylu wygrali w swojej klasie. Częścią regat był też Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym spośród ponad sześćdziesięciu różnorodnych jachtów, które stawiły się na starcie, bezkonkurencyjny ponowie okazał się katamaran Oiler. Armator Marek Kowalski z załogą w składzie: Robert Kresło, Michał Wojtowicz, Krzysztof Grel, Łukasz Ołtarzewski i Rafał Rasielewski, będzie posiadaczem bursztynowego trofeum przez pół roku, a następnie puchar będzie można podziwiać w Ośrodku Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego.


alt



Na wszystkich fanów Zlotu czekało mnóstwo atrakcji. Baltic Sail to cztery dni świętowania, podczas których ożywają piękne morskie tradycje Gdańska. Niebywałą atrakcją była możliwość zwiedzenia czteromasztowca rosyjskiego Kruzenshtern. Żeglarze otrzymali klucz do bram miasta i doskonale sprawdzili się w roli włodarzy Gdańska. Kolejna okazja do podziwiania żaglowców nad Motławą już za rok.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski



Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież