Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wypychanie z historii, czyli Nagroda Solidarności

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 17 stycznia 2014 21:15

Prezydent Bronisław Komorowski i minister Radosław Sikorski postanowili ustanowić tzw. Nagrodę Solidarności.  Minister Sikorski przedstawił pomysł by sięgnąć do kieszeni podatnika i za działania na rzecz szerzenia demokracji i przyznać nagrodę imienia Związku - o wartości miliona euro.  „Solidarności” nikt o zdanie nie pytał. Protestują też byli opozycjoniści.


Nagroda Solidarności to niemal tyle ile wynosi Nagroda Nobla (10 milionów koron szwedzkich, ok. 1,14 mln. euro). Tymczasem weterani walki z totalitaryzmem, więźniowie stanu wojennego są odsyłani do MOPS i muszą zabiegać o wsparcie  z Funduszu jaki utworzyła NSZZ Solidarność. Dla nich w budżecie pieniędzy nie ma.


Przeciwko zawłaszczaniu symboliki i idei „Solidarności” protestuje część jej dawnych i obecnych działaczy. Podczas jubileuszowego zebrania Stowarzyszenia Godność, skupiającego represjonowanych w latach 80. związkowców, jego członkowie zaprotestowali przeciwko rządowo-prezydenckiej idei. Argumentują, że nagroda, oprócz nazwy, nie ma wiele wspólnego z „Solidarnością”.


Stowarzyszenie Godność z Gdańska uważa, że nagroda powinna być wręczana wspólnie przez Prezydenta RP i przewodniczącego NSZZ Solidarność w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.


Kapitułę nagrody mają tworzyć urzędnicy Kancelarii Prezydenta, MSZ oraz były prezydent Lech Wałęsa. Minister Sikorski już pochwalił się, że zwrócił się do ważnych osób z dziedziny walki o prawa człowieka i demokrację, w tym do Lecha Wałęsy i Zbigniewa Bujaka, jako do "nominatorów" do nagrody. Sikorski zaznaczył, iż poza uhonorowaniem laureata za wysiłki na rzecz obrony demokracji na świecie nagroda ma służyć "przypomnieniu światu, że to w Polsce się zaczęło jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego; że w Polsce już 4 czerwca miały miejsce pierwsze w bloku komunistycznych od drugiej wojny światowej częściowo wolne wybory i że Polska jest krajem, który dobrze wykorzystał swoją wolność, zarówno w sensie instytucjonalnym jak i gospodarczym”.


Decyzję o nagrodzie podejmie Rada Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Przewodniczącą Rady Fundacji Solidarności Międzynarodowej jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wiceminister spraw zagranicznych. W jej skład wchodzą m.in. Andrzej Halicki, poseł, polityk Platformy Obywatelskiej, Marek Borowski, polityk lewicy, senator i były poseł na Sejm, Andrzej Marian Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego od 2009 r., polityk PSL, Jerzy Koźmiński, dyplomata, były ambasador  w USA, Henryka Krzywonos, działaczka społeczna,  Adam Lipiński, poseł  Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Protasiewicz, polityk Platformy Obywatelskiej, Jerzy Rejt, były prezes Związku Ukraińców w Polsce,   Ks. Kazimierz Sowa, duchowny, dyrektor kanału telewizyjnego Religia.tv. Michał Wojtczak, polityk Platformy Obywatelskiej i Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP ds. społecznych.
- Minister spraw zagranicznych będzie miał coś do powiedzenia - powiedział dziennikarzom Sikorski.


A co mają do powiedzenia ludzie „Solidarności”?
- Kancelarie Prezydenta i Premiera postanowiły ustanowić Nagrodę Solidarności w wysokości 1 mln euro i wręczania jej przez Prezydenta w dniu 4 czerwca w rocznicę wyborów. Naszym zdaniem inicjatywa jest zła, bo utrwala w pamięci społecznej nie historycznie wolne wybory, ale porozumienia Okrągłego Stołu. Z perspektywy 25 lat, widać wyraźnie, że przyniosły one także dla dużych grup społecznych negatywne skutki polityczne, społeczne i gospodarcze. Naszym zdaniem jest to także próba wykorzystania tej rocznicy i ustanowionej nagrody do celów politycznych zawłaszczających  ideę Solidarności, której właścicielem jest zdecydowana większość społeczeństwa.  Zarówno Prezydent, jak i Rząd nie są jedynymi spadkobiercami idei Solidarności. Właścicielem historycznego znaku „Solidarność” jest NSZZ „Solidarność” – oświadczyli gdańscy działacze „Godności”.


- Jeżeli taka nagroda miałaby być ustanowiona, to w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi i politycznymi wywodzącymi się z ruchu Solidarności. Powinna być wręczana wspólnie przez Prezydenta i Przewodniczącego „Solidarności” w dniu 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uczestnicy tamtych pamiętnych strajków i twórcy Solidarności nie czuliby się wypychani z historii przez rządzących. Tak to odbierane jest dziś przez większość uczestników tamtych wydarzeń. My, członkowie Godności nie damy sobie odebrać naszej chlubnej przeszłości i wykorzystania jej do celów partyjnych – dodają byli opozycjoniści, represjonowani za swoją działalność w latach PRL.


Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” przedstawi stanowisko „Godności” na najbliższej Komisji Krajowej związku, która zbierze się 28-29 stycznia w Szczecinie.


Intrygująco przedstawia się też struktura nagrody, z której tylko jedna czwarta, czyli 250 tys. euro trafi do laureata. 700 tys. euro przeznaczone będzie na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez zdobywcę nagrody i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, „żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność”. 


Przyznanie Nagrody Solidarności ma wpisać  się w tegoroczne obchody 25-lecia polskiej transformacji. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież