Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Piotr Gierszewski: Prezydent Gdańska „wygumkowuje” edukację

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 października 2014 18:29

altZ Piotrem Gierszewskim, kandydatem z listy PiS do Rady Miasta Gdańska z okręgu nr 3 (Siedlce, Suchanino, Piecki-Migowo, Brętowo, Matarnia, Kokoszki) rozmawia Artur S. Górski


- Rozmawiamy w Dzień Edukacji Narodowej. Związki zawodowe biją na alarm nad stanem oświaty i pytają polityków wszystkich opcji o ich plany wobec edukacji. Czy brak od trzech lat podwyżek w oświacie napędza ten protest?
Piotr Gierszewski: Chodzi głównie o dewastację systemu oświaty. Tak fatalnej formuły zarządzania oświatą w Gdańsku z jaką mamy do czynienia nie było od lat, odkąd jestem w gdańskim samorządzie. Mówię o wstydzie, powtarzam - o wstydzie, choćby z powodu wyeliminowania w strukturze urzędu miasta słowa edukacja…


- W tym roku doszło do zmiany wewnętrznej struktury Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Wydział Edukacji połączył się z Wydziałem Polityki Społecznej tworząc Wydział Rozwoju Społecznego...

Piotr Gierszewski: Przecież nawet nazwy wydziału i referatów są tak nieczytelne dla mieszkańców, że nie wiedzą oni gdzie i z kim mają rozmawiać na konkretny, nurtujący ich temat. Co gorsza, urzędnicy nie wiedzą jakie mają obowiązki. A przyszło im zarządzać molochem stanowiącym połowę gdańskiego budżetu. I ta gigantyczna materia skupiona została w jednym wydziale i podlega paru osobom.


- Zdaniem obecnego zarządu Gdańsk ma przodować w projektach edukacyjnych. Czy tak się stanie?
Piotr Gierszewski: To właśnie jest nierzeczywistość kreowana przez prezydenta i jego ekipę, wbrew obowiązującym regułom, poczynając od zapisów Konstytucji RP po ustawę o szkolnictwie oraz ustawę o samorządzie. Mamy rewolucję, w negatywnym znaczeniu tego słowa, w podejściu do obowiązków własnych gminy i - jak twierdzi szanowny pan prezydent Adamowicz, do nowej jakości polskiej oświaty.


- Na czym to nowe podejście ma polegać?
Piotr Gierszewski: Prezydent Adamowicz prowadzi rewolucję w zarządzaniu podległymi mu, jako jednostce samorządu terytorialnego, szkołami. Przykład rażący to przekazanie nowo wybudowanej za nasze publiczne pieniądze szkoły na 700 uczniów prywatnemu podmiotowi, czyli spółce z o.o., nastawionej z definicji na zysk. Tej spółce przez najbliższe sześć lat dołożymy około 50 milionów złotych. W skali roku subwencja oświatowa wynosi bowiem 10 tys. zł na ucznia.


alt



- Szkoła spółka z o.o. jeszcze się Polakom nie przytrafiła?
Piotr Gierszewski: Jest to pierwszy taki przypadek, przykład aroganckiego podejścia władz miasta do własnych obowiązków. Jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do prowadzenia oświaty na swoim terenie. Szkoły niepubliczne powinny też się zbuntować i protestować. One dostają mniejszą subwencję. Poza tym nikt im nie dał gotowego rynku czyli rejonu. Samodzielność tej spółki też objawia się wyjątkową butą. Miasto Gdańsk odstąpiło nawet od prawa mówiącego o tym, że szkoła przez nas wybudowana, w naszym rejestrze, powinna mieć kolejny numer, nadany przez Radę Miasta Gdańska, łącznie ze statutem.


- Nie tylko w tym przypadku arogancję władzy i jej ludzi można spuentować zdaniem szatniarza z filmu „Miś”: Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Prezydent miasta jednak nie powinien być szatniarzem…

Piotr Gierszewski: To co zadziało się ze szkołą w Kokoszkach nie jest zabawne. To jest bezczelność władzy. Na dodatek fundacja, która firmuję ową spółkę i wchodzi w „zwarcie” ze środowiskiem oświatowym, przyjęła sobie za nazwę imię polityka o bardzo dobrej opinii, jaką cieszył się świętej pamięci Maciej Płażyński. Okazuje się, że organ prowadzący, owa fundacja, a de facto spółka, zadbała nawet o nazwę szkoły, czyli „Pozytywna szkoła podstawowa”.  


- Inne gdańskie dzieci nie chodzą do pozytywnych szkół?
Piotr Gierszewski: Tak to się może kojarzyć. Nie jest to li tylko arogancja tej spółki, ale i prezydenta Gdańska, który ze swoich obowiązków rezygnuje na rzecz prywatnej firmy. Ten szkolny obiekt nie ma żadnej konkurencji w tej części Gdańska. Pieniądze z wynajmu basenu, obiektów sportowych popłyną do prywatnej kieszeni. Poza tym jest aspekt etyczno-moralny. Oświata jest niezwykle istotna w życiu miasta w aspekcie organizacyjnym, zarządczym, ale i służby na rzecz najmłodszych gdańszczan i ich rodziców.

 
- Przecież w szkole przy Azaliowej w Kokoszkach są miejsca pracy dla nauczycieli...
Piotr Gierszewski: Tradycyjna szkoła w konstytucyjnym systemie oświaty, na zasadach określonych Kartą nauczyciela, prowadzona przez miasto Gdańsk dałaby o 20-25 miejsc pracy więcej dla nauczycieli niż jest teraz w tejże szkole. Nie łamalibyśmy prawa łącznie z Konstytucją RP. Takie przepisy po prostu dzisiaj obowiązują. Te miejsca pracy nie byłyby tworzone kosztem gdańszczan, ale budżetu państwa. Nauczyciele zaś mieliby mniej godzin pracy przy tablicy,  lepiej byliby przygotowani do lekcji i bardziej zaangażowani. Pieniądze są porównywalne. Godzinowo nauczyciel zatrudniony przez spółkę zarabia mniej. Czekam na odpowiedź ile będzie ostatecznie kosztował catering zamówiony do szkoły jako obiady dla dzieci. Rozmawiamy o szkole, w której świadczone będą usługi przez firmę prywatną. Oto prezydent robił ściepę na szkolna bibliotekę w Kokoszkach. Tymczasem co z biblioteką będzie nie wiadomo. Kto poniesie koszty biblioteki – spółka z o.o. nastawiona na zysk, czy miasto?  


- Czyżby Gdańsk, a raczej jego urzędnicy, nie dba o sprawy miasta i mieszkańców?
Piotr Gierszewski: Kwitnie rozdawnictwo mienia za przysłowiową złotówkę. Oto budynek, była bursa przy Uniwersytecie Gdańskim, wraz z działką o wartości około 20 milinów złotych, oddany został za ową złotówkę jako darowizna uniwersytetowi, który to sprzedał nieruchomość Wyższej Szkole Bankowej za 10 milionów złotych. Na końcu tego łańcuszka pokarmowego pojawia się deweloper. Przypomnę likwidację szkoły przy ulicy Czyżewskiego, z budynkiem wyremontowanym za ogromne pieniądze. Został on oddany AWFiS z salami gimnastycznymi. Gdańskie dzieci ze szkół sportowych muszą pokrywać koszty szkolenia na tych samych salach, ale już w AWFiS. Fatalnie działa w systemie oświaty Gdańska Platforma Edukacyjna, czyli sprzęt i oprogramowanie za około 17 milionów złotych. Dodatkowe miliony idą na przeszkolenia.


- PiS idzie więc z programem 21 punktów dla Gdańska. A motto programu radnego Piotra Gierszewskiego?
Piotr Gierszewski: Przywrócić normalność w zarządzaniu oświatą i polityką społeczną. Mamy dość lekceważenia zasad dialogu społecznego. Nawet na inaugurację roku szkolnego nie zaprasza się przedstawicieli ZNP i „Solidarności”. Bo związki zawodowe patrzą władzy na ręce, bo mówią, że nie są za prywatyzacją szkolnictwa począwszy od przedszkoli, bo są przeciwne centralizacji zarządzania podstawówkami i gimnazjami i ubezwłasnowolnienia kadr. Gdzie tu jest demokracja? Spierajmy się, ale nie oddawajmy władzy nad największym zakładem pracy w Gdańsku, zatrudniającym 12,5 tysiąca pracowników oświaty, w ręce ludzi, którzy „wygumkowują” edukację z obowiązków samorządu i prowadzą niefrasobliwą gospodarkę mieniem. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież