Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kochajmy się! Wystawa Białorusi na UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:51

„Prace graficzne Łazarza Rana i fotografie, poświęcone życiu i twórczości klasyka białoruskiej literatury Jakuba Kołasa z okazji 130 rocznicy urodzin” - to tytuł wystawy jaką uroczyście otwarto w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości.

GALERIA



W swoim wystąpieniu Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol (na zdjęciu drugi z prawej) zaznaczył, że jest to kolejna na tej uczelni wystawa będąca dowodem na coraz bardziej ożywioną współpracę gospodarczą i kulturalną obu sąsiednich państw.


alt



Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego Grażyna Jaśkowiak wyraziła uznanie wobec organizatorów tej ciekawej wystawy plastycznej, która z pewnością zainteresuje młodzież akademicką, bowiem wielu studentów jest pochłonięta sztuką fotografowania, w tym zwłaszcza ciekawych krajobrazów.


Z kolei dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Aleksander Karaczun zwrócił uwagę na fakt, że w naszym kraju coraz częściej organizowane są tego rodzaju wystawy przybliżające nam naszych wschodnich sąsiadów.


alt


Prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś Anna Firlej kolejną wystawę Białorusinów na UG określiła jako miód na jej skołatane serce ,.bowiem właśnie poprzez kulturę pozwala ona przełamywać stereotypy". Zaapelowała, abyśmy starali się działać tak, aby na spokojnie wyjaśniać naszą sąsiedzką wzajemną historię. Swoje emocjonujące wystąpienie zakończyła cytatem Adama Mickiewicza z 12 księgi Pana Tadeusza - „Kochajmy się”.


Spośród oficjalnych gości uczestniczyli także dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Bernard Mathea oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy Zagranicznej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Czajka.


alt



Uroczystość otwarcia wystawy uświetniło wystąpienie trzech uczennic z 30-osobowego Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna (na zdjęciu od lewej: Maria Kaczorek, Adrianna Blok i Zuzanna Milaniuk), które na podkładzie muzycznym wykonały utwór Jakuba Kołasa, pt. "Mój rodny kraju". Zespół „Kundzia”, prowadzony jest przez choreografa, a chemika z wykształcenia, Jarosława Wygnańskiego, prezesa Zarządu Fundacji Centrum Dialogu Kultur imienia Jakuba Kołasa w Chełmnie. Prezentując swoje podopieczne powiedział m.in. iż Chełmno prowadzi ożywioną wymianę turystyczną i kulturalną młodzieży polskiej i białoruskiej, w ilości do 400 osób rocznie.  


alt



Już tradycyjnie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy tego rodzaju uroczystościach wystawiona została księga wpisów.


alt



Uwieczniony na zdjęciu powyżej Jacek Kołakowski, prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, wpisując się na pamiątkę wyraził osobiste zadowolenie z faktu, że taka wystawa jest organizowana właśnie na największej uczelni humanistycznej Pomorza, co w łatwy sposób umożliwia studentom bliżej zapoznać się z kulturą i historią Białorusi.


Wieloletni przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku Jan Gajdel, wyraził pochwałę z dużej frekwencji na uroczystości otwarcia wystawy, zaznaczając, że prawie dwugodzinny wspólny pobyt w murach szacownej uczelni jest też okazją do zawiązywania się nowych znajomości i przyjaźni międzyludzkich.


W ulotce dostępnej na wystawie można wyczytać, iż w Mińsku od 1956 roku znajduje się Państwowe Literacko-Memorialne Muzeum Jakuba Kołasa, w którym została zgromadzona cała historia życia i twórczości jednego z założycieli białoruskiej mowy i literatury. Mieści się ono w budynku, w którym w ostatnich latach swojego życia (1945-56) mieszkał poeta. Jego mogiła znajduje się na istniejącym od 110 lat cmentarzu wojskowym przy ulicy Kozłowa w Mińsku, będącym bardzo ważnym pomnikiem kultury białoruskiej stolicy. W dniu 16 sierpnia 1956 roku, w trzy dni po śmierci poety, Komitet generalny KPB i Rada Ministrów BSRR podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy ulicy Trakt Łogojski, na ulicę Jakuba Kołasa oraz zmianie nazwy Placu Komorowskiego w Mińsku na Plac im. Jakuba Kołasa.


Na wystawie w UG prezentowane też są prace graficzne wykonane techniką akwaforty, znanego białoruskiego artysty Łazarza Rana (1909-1989) ukazujące rodzinne strony poety Jakuba Kołasa. Białoruski malarz urodził się w Dyneburgu na Łotwie (obecnie Daugawpils, po polsku Dźwińsk). Na wystawie uwagę przyciąga portret młodego poety z okresu, kiedy dopiero co ukończył seminarium nauczycielskie w Nieświeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Jacek Kołakowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież