Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aziewicz: Nie ulegajmy populistom

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
środa, 27 marca 2013 15:20

altZ Tadeuszem Aziewiczem posłem, przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa wiceprzewodniczącym PO RP w regionie pomorskim rozmawia Artur S. Górski



- NSZZ „Solidarność” oraz inne związki zawodowe domagają się wycofania przez rząd projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy. Czy elastyczny czas pracy to manipulacja przy prawach pracowniczych poprzez zmiany kodeksowe, czy też recepta na kryzys?
Tadeusz Aziewicz: Kryzys to trudny czas, w którym zarówno pracodawcy jak i pracobiorcy muszą szukać tego co wspólne. Ograniczać koszty po to, aby przetrwało jak najwięcej miejsc pracy. Elastyczność czasu pracy daje przedsiębiorcom większe możliwości bezpiecznego kontynuowania działalności,  szkoda, że nie chcą tego docenić związkowcy.


- Należał pan do środowiska gdańskich liberałów, jest pan w PO od 2001 roku. W Konfederacji Szwajcarskiej pod referendum poddawane są różne sprawy i władza nie obawia się głosu obywatelskiego. Jak Pan ocenia stopień udziału obywateli w rządzeniu w kontekście przywrócenia demokracji bezpośredniej poprzez upowszechnienie stosowania referendum ogólnokrajowego?
Tadeusz Aziewicz: Dostrzegam w tle ambicje polityczne ludzi, którzy w ramach wolnych wyborów nie potrafią uzyskać społecznego poparcia. Próbują więc w ten sposób podważać  kompetencje demokratycznie wyłonionego rządu, anarchizując życie publiczne. Przypominam, że nasze prawo zawiera w sobie instytucję referendum i jest ona stosowana w tych obszarach, w których jest to zasadne, przede wszystkim w sprawach fundamentalnych, gdzie niezbędne jest uzyskanie szerokiego consensusu. Tak stało się w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. W sprawach o mniejszej wadze obywatele niechętnie korzystają z tej instytucji - referenda samorządowe na ogół nie udają się z powodu niskiej frekwencji. Nie uszczęśliwiajmy więc ludzi na siłę.


- W budżecie nie zgadzają się podstawowe wskaźniki, jak wzrost gospodarczy, przez urzędników oszacowany na 2,2 proc. PKB czy 2,7-proc. inflacja. Już wiadomo, że będzie to nieosiągalne. Brakuje kilku miliardów złotych po stronie dochodów. Niedoszacowane jest bezrobocie, które w całym roku miało nie przekroczyć 13 proc., a w marcu wynosi 14,5 proc. Czy mamy w Polce groźbę dodrukowywania pieniędzy, które przyniesie wzrost inflacji?

Tadeusz Aziewicz: Nie sądzę. Porównując Polskę z innymi krajami Europy, można odpowiedzialnie stwierdzić, że ciągle mamy gospodarkę stabilną i przewidywalną. Faktem jest, że jej otoczenie zewnętrzne mocno zmienia się na niekorzyść i na pewno komplikuje to życie naszym przedsiębiorcom. W trudnym czasie, aby przetrwać muszą być oni bardzo elastyczni i efektywni. Wspólnym obowiązkiem  nas wszystkich jest wspierać ich w tym niełatwym okresie, a przede wszystkim nie szkodzić. Nie jest to dobry czas na strajkowanie, czy mobilizowanie ludzi wobec populistycznych postulatów.


- Odtrąbiono sukces, że kryzys cypryjski został zażegany. Wcześniej jednak nieprzemyślana decyzja o opodatkowaniu wszystkich depozytów i zajęcie części wkładów w dwóch największych bankach Cypru nadwerężyły zaufanie do euro i banków. Czy polski system bankowy jest bezpieczny?
Tadeusz Aziewicz: Nie ma żadnych powodów, aby wątpić w bezpieczeństwo naszego systemu bankowego, który jest przygotowany na wstrząsy, które w czasie kryzysu mogą się zdarzyć. Nie przypadkiem dotychczas omijały nas burze, które kołysały finansami w innych krajach. Przy całym szacunku do Cypru i jego dotychczasowego, bardzo kontrowersyjnego pomysłu na dobrobyt, trzeba  jednoznacznie stwierdzić, że stoi za nami mocna gospodarka oparta na zdrowych podstawach. Szanujmy to, doceńmy naszych przedsiębiorców, wspierajmy ich, nie ulegajmy populistom. To moja recepta.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież